O nás

Servis // Rozhovor

Firma TENIS SERVIS byla založena v roce 1999, jako servis zajišťující potřeby tenistů rozmáhajícího se klubu TK Prostějov. V začátcích podnikání jsem uplatňoval rozsáhlé zkušenosti z trenérské a servismanské činnosti pro svou dceru českou reprezentantku (Petra Cetkovská, top WTA #25) a také managerské práce v TK Prostějov. Důležitou změnou bylo získání prostor v nově vybudovaném centrálním dvorci TK Prostějov v roce 2004 a o rok později navázáním obchodní spolupráce s firmou Nike.  V tomto internetovém obchodě vám nabízíme špičkové tenisové vybavení prověřené tenisovými legendami (Roger Federer, Rafael Nadal, Maria Sharapova, Victoria Azarenka, Juan Martín del Potro, Tiger Woods, Tomáš Berdych, Petra Kvitová, Lucie Šafářová) i drtivou většinou tenistů, vesměs reprezentantů České republiky, všech věkových kategorií z Tenisové Centra Morava (např. Jiří Veselý, Adam Pavlásek, Miroslav Chyba). Pro všechny tyto hráče zajišťuji také servis tenisových raket na strojích ISO Speed. Mám tedy vyjímečnou možnost si všechny nové materiály “osahat” a pozorovat, jak se chovají v praxi v extrémní zátěži špičkových tenistů a svým zákazníkům nabízet prověřenou kvalitu. Servis zajišťuji také pro všechny akce pořádané v areálu TK Prostějov. Zejména se jedná o Czech Open (největší český mužský turnaj), MS juniorů do 14 let (tradiční akce s 12ti letou historií), HMČR do 14 let a všechny další juniorské, rekreační a klubové akce.

Všechny výrobky nabízené v tomto eshopu je možno si vyzkoušet v naší kamenné prodejně.

Servis

Servis tenisových, badmintonových i squashových raket je zajišťován na strojích ISO Speed. Cena práce je 100 Kč/ks, bez příplatků za expresní nebo víkendovou službu. Rakety vyplétáme i z doneseného materiálu, ale samozřejmě vám rádi poradíme a doporučíme vhodný materiál do každé rakety. Využíváme výplety Fisum, Luxilon, Wilson, Babolat, Ashaway, Dunlop, Yonex, Tf, PsP, ISO Speed, Head, Signum.

Samozřejmostí jsou doplňkové služby jako dovažování raket a podobně.

Rozhovor

Petr Cetkovský - Obsluhoval jsem tenisového krále - NADALA

ceca_001s

Vystudovaný strojař Petr Cetkovský, sportovec (hrával fotbal) a otec přední české tenistky Petry Cetkovské, působí na půdě prostějovského klubu, kde provozuje prodejnu tenisového vybavení včetně servisu raket. S prací vyplétače začínal při stálém zaměstnání, od získání prostor se plně věnuje této podnikatelské činnosti. Působil i jako tenisový trenér a rozhodčí. Z rozhovoru, který poskytl Tennis Aréně, si můžete vzít cenné rady a doporučení podložené léty a množstvím praxe, jež se týkají vyplétání a výběru raket.

Kdy a jak jste se dostal k servisní práci v tenisu?

Jako student jsem občas s kamarády hrával tenis, nikdy jsem nebyl závodní hráč, jen rekreant. Občas mi praskla raketa a z nedostatku financí a nemožnosti si ji nechat vyplést jsem to zkoušel sám, bez jakéhokoliv návodu a se strunami z hračkářství. No a když jsem uměl vyplést raketu sám sobě za použití nejrůznějších pomůcek, tehdy se používala šídla, časem jsem vypletl i známému, který mě o to požádal. Důležitý zlom nastal, když otec, nástrojář, vyráběl na zakázku pro svého známého vyplétací stroj. Zhotovil tehdy rovnou stroje dva a jeden mi daroval. Do tenisového světa a do klubu v Prostějově, kde mám své působiště dodnes, jsem nakoukl už jako fotbalista, neboť fotbalový stadion sousedil s tenisovými kurty. Tenis se mi líbil, byť byl tehdy v Prostějově na krajské úrovni, a stal jsem se členem TK. Shodou okolností jsem později ve fotbalu prodělal úraz kolena a začal pinkat se svou dcerou. Postupně jsem se stal inventářem na prostějovských kurtech.

Staráte se dceři o raketu?

Vždy jsem se staral. Ale v posledních letech je víc ve světě než tady, navíc žije ve Francii, takže jen v případě, když je tady v Prostějově.

Jaký výplet používá Vaše dcera?

Dcera používá celý život, až na výjimku ranných začátků, kdy měla malé dřevěné raketky, pravá střívka. Jsou to ty nejlepší výplety, které šetří ruku. A protože jsme hráli poměrně dost pravidelně, tak jsem jí dopřál kvalitu, aby se pokud možno neprojevily zdravotní problémy s loktem, ramenem. Tento výplet používá až dodnes, jen poslední dobou ho kombinuje s novým materiálem Luxilonem.

Takže nikdy neměla zdravotní problémy?


ceca_002s

Zdravotní problémy bohužel nastanou u vrcholových tenistů dříve či později, ať už se používají jakékoliv materiály. Problémy s loktem, co si uvědomuji, snad ani neměla, ale určitě se zápěstím a ramenem. Nicméně jsem přesvědčený, že výplet ze střev její zdravotní stav výrazně ušetřil a problémů mohlo nastat mnohem víc.

Vím, že se struny z pravých střev dřív olejovaly, dělá se to i dnes? 

Dneska už ani ne, struny jsou impregnované, mají povrchovou úpravu, která zabraňuje nasáknutí vlhkosti a tím jejich znehodnocení. Když je výplet opotřebovaný, impregnace se stírá a ve vlhkém počasí jsou náchylnější ke znehodnoceni než umělý výplet. Na prodloužení životnosti se používají podložky, tzv. Elastocross, zabraňují rozplétání a prořezávání strun v místech, kde se kříží.

To budou zřejmě ty nejdražší struny. Nebo existuje něco dražšího? 

Je to vzhledem k přírodnímu materiálu - struny jsou ze střev hovězího dobytka - a poměrně zdlouhavému procesu výroby to nejdražší a v historii vůbec to nejlepší. V dnešních rychlých rámech spousta hráčů začíná střeva používat v kombinaci s nějakým tvrdším výpletem, který zvýší životnost celého výpletu.

Kdo jsou a byli Vaši zákazníci? Čtenáře Tennis Arény zajímají slavná jména... 

Pro mě je zákazník každý, kdo otevře dveře do mého servisu. Ať jsou to rekreační hráči, závodní hráči nebo hráči z prostějovské Akademie Jiřího Nováka. Nicméně největší procento mých zákazníků tvoří závodní hráči. Mám štěstí, že působím v Prostějově, kde zajišťuji servis na významných zahraničních akcích jako Czech Open nebo juniorské mistrovství světa. Navíc zde trénuje velká většina našich špičkových hráčů, mým stálým zákazníkem je např. Tomáš Berdych, Lucie Šafářová, Petra Kvitová. Měl jsem možnost dělat servis pro několik světových jedniček, teď si vybavím Rafaela Nadala, Juana Carlose Ferrera, Gustava Kuertena.

Setkal jste se při vyplétání s nějakým kuriózním či specifickým požadavkem?


Momentálně má specifický požadavek Tomáš Berdych, který si ze světa dovezl vypletenou raketu úplně speciálním, pro mě do té doby neznámým způsobem. Musel jsem raketu rozplést, abych přišel na způsob vypletení. Náročný zákazník byl Petr Korda, který požadoval i v jaké dírce bude uzel a jak bude otočený, nebo Kevin Ullyet, deblista, který si nechával měnit jen příčné struny. Také si vzpomínám na laděni výpletu s Magnusem Gustafssonem, který si nechával přidávat po 20 dkg. Nejměkčí výplet pro profíka jsem dělal na letošním Czech Open, a to bylo 14 kg, naopak nejtvrdší pro Caretera, který tady hrál extraligu proti Prostějovu a měl požadavek vyplést raketu na 40 kg.

Jak je náročné na fyzickou kondici, psychiku a vůbec čas vyplétat v rámci velkých turnajů?

Příprava začíná už pár dní před turnajem a zajištění turnaje po servisní stránce nelze zvládnout v jedné osobě, proto mi přijíždějí na výpomoc spřátelení servismani. Většinou ve třech pracujeme od rána do té doby, než je práce prostě hotová. Zažil jsem i turnaje, na kterých jsme pracovali do tří do rána a od osmi ráno nanovo. Je to fyzicky náročné, prsty a záda bolí.

Dá se určit, jak dlouho trvá vyplést jedna raketa? 

Mám rekord osm minut na raketu a 72 raket na jednom stroji za den. Běžně vypletu čtyři rakety za hodinu.

Co byste mně, rekreačnímu hráči, absolutně neznalému, poradil při výběru strun? 

Je to taková tenisová alchymie. Záleží na typu rakety, hustotě výpletu, velikosti hlavy rakety a herním stylu samotného hráče. Je rozdíl, jestli se jedná o padesátikilovou ženu, nebo muže, hrajícího silový tenis či často liftujícího, nebo důchodce, který jen tak pinká. Dalším kritériem je samotná cena strun, a to platí hlavně u rekreačních hráčů, kteří si mohou dopřát kvalitu výpletu i podle své peněženky. Výběr strun řeším s každým individuálně. Závodní hráči mají vesměs smlouvy a výběr vyřešený, takže si přináší rakety se svým výpletem a mění jen napětí dle počasí, míčů...

Co konkrétně představují číselné hodnoty, např. 26/27 při vyplétání?

Jedná se o kila, která si vyplétač nastaví na svém stroji, a na kolik kilogramů se výplet natahuje. Hodnoty mohou, ale nemusí být dvě. Vychází to z historie. U dřívějších dřevěných raket ve tvaru vajíčka se dlouhé struny natahovaly na více kil a krátké příčné na méně. Tohle pravidlo platilo celá desetiletí. V poslední době hráči, hlavně ti mladí z většiny států západní Evropy, Asie i Ameriky, používají jen jedno číslo, tzn. jak dlouhé, tak krátké struny mají natažené na stejné napětí. U nás se stále tradičně dodržuje pravidlo různého napětí. V poslední době se dokonce objevuje, při kombinaci různých typů strun, tzv. hybridní výplet, že krátké struny jsou na více kilo než ty dlouhé.

Jak mění hybridní výplet vlastnost rakety?

Používají ho spíš závodní hráči, kombinace tvrdého a měkkého výpletu jim zaručuje jak delší životnost, tak komfort. Zajímavé je, že výplet v této kombinaci vydrží déle než tvrdý či měkký výplet na celé raketě. U hybridního výpletu měkké struny tvrdým „uhnou". Tvrdší výplet bývá většinou na dlouhých strunách, jelikož se dříve prořezávají. V poslední době tohle pravidlo porušuje Roger Federer, dává si „střívka" na dlouhý a tvrdší Luxilon na kratší struny. Strhl tím lavinu hráčů, kteří kopírují po něm, i moje dcera se „opičí". Tvrdí, že má větší cit.

Kde získáváte nové informace? Podílí se hráči s Vámi o poznatky?


Přesně tak, mám velkou výhodu, že působím na strategickém místě. Hráči z celé republiky při akcích přijíždějí za mnou a získávám cenné názory přímo od nich. Sponzorovaní hráči mi přinášejí nové výplety, rakety, které mají k otestováni, ke kterým bych se jinak nedostal, a já mohu porovnávat, kombinovat... Další informace získávám od výrobců tenisových materiálů, v odborném tisku, i konzultacemi s jinými servismany.

ceca_003s

Liší se nějak vyplétání dětské rakety?

Postup práce při vyplétání závodní, rekreační či dětské rakety je stejný. Pouze u raket pro děti se musí vyplétat měkkým pružným výpletem a na méně kilo, aby ruka netrpěla.

Doporučil byste přeplést raketu dřív než výplet praskne?

Já osobně mám výplet přes rok.
S tím se setkávám běžně i u závodních hráčů, ale je to úplně špatně. Vlastnosti si výplet ponechává jen určité hrací hodiny, např. deset, a potom ztrácí na kvalitě, výplet změkne, zhorší se pružnost strun a tím přesnost hry. Rekreačnímu hráči, který netrhá výplety, doporučuji výměnu aspoň dvakrát za rok. I mezi profesionály jsou hráči, kteří si ke každé výměně míčů vezmou novou raketu s novým výpletem, a pak je dohrávají na tréninku, ale i tací, co na to totálně kašlou, jdou na zápas s úplně rozsekanou raketou, a když jim praskne, vezmou si jakoukoliv další a nijak to neřeší. Bývají to vesměs jižané "liftaři" s rychlou rukou.

Co byste doporučil rekreantovi, který si zakoupil raketu v supermarketu, má si ji přeplést?


Absolutně nedoporučuji v supermarketu raketu kupovat. Až na malé výjimky tam nekoupíte nic slušného. Jsem zásadně proti takovým těm kovovým „skládačkám", navenek vypadají dobře, často nesou značku věhlasné firmy, a lidé, kteří tomu nerozumějí, to nepoznají. Doporučuji zajít do specializované prodejny, kde vám s výběrem pomohou. Zejména doporučuji nekupovat kovovou raketu, ale grafitovou. A pokud už máte raketu ze supermarketu, tak ji bych přepletl, ale mnohdy výplet vyjde dráž než raketa. Ve spoustě případů si stejně po krátké době rekreant kupuje lepší raketu, než je ta ze supermarketu, a pak jsou to dvakrát vyhozené peníze. V případě, že zákazník chce na raketě šetřit, je mnohem lepší si koupit ročníkově starší model rakety, vyjde to často na stejné peníze a kvalita je úplně jinde.

Jak si tedy vybrat novou raketu, co radíte?


Osobně se vždy prvně ptám, jestli má zákazník oblíbenou nějakou značku - každá solidní firma má v nabídce celou škálu raket od rekreačních po závodní - a jakou částku zamýšlí zákazník investovat. U volby typu rakety však nejvíce záleží na tenisových dovednost zákazníka, zkrátka jak to umí. S tím souvisí velikost hlavy rakety. Závodní hráč hraje s těžkou raketou o malé hlavě. U rekreačních hráčů platí úměra - čím míň to umím, tím lehčí raketa s větší hlavou. Dalším kritériem je pak velikost držadla.

Jak vlastně poznám, že mám správnou velikost držadla? 

Takovým obecným pravidlem je, že při uchopení rakety do ruky by mezi konečky prstů a bříškem palce téže ruky měla být mezera na šířku jednoho prstu.

Může nevhodné držadlo hráči uškodit? 

Rekreačnímu hráči, který hrává občas, až tak neuškodí, samozřejmě mu může raketa ze zpocené ruky vylítnout, ale závodnímu hráči, trénujícímu pravidelně, může přinést zdravotní problémy se zápěstím a loktem.

Je vhodné, aby si rekreační hráč zakoupil závodní raketu? 

Je to tak trochu cesta do pekla, protože závodní raketa není vůbec pohodová. Laik si s ní příliš dobře nezahraje, je nutné trefovat míče středem rakety. Navíc s těžkou raketou nestihne nápřah odehrát ve správný okamžik před sebou, a není schopný protáhnout úder, tedy to, co zvládají závodní hráči trénovaní od dětství. Nedokáže s ní hrát tak, aby se mu odměnila svou přesností, spíš se časem objeví potíže např. s ramenem nebo loktem.

Je dobré si před koupí nové rakety vypůjčit testovací? V nich ale může být pro mou hru naprosto nevhodný výplet. Co v takovém případě radíte?

Pokud možnosti dovolí, doporučuji každému raketu vyzkoušet. Se zákazníkem vytipujeme okruh vhodných raket a testujeme. Mnohdy raketa, na kterou jsou nejlepší reference, nemusí sednout. Závodní hráči si vždy dodávají svůj výplet, aby si mohli porovnat rozdílné rakety se stejným výpletem, tohle je úplně nejlepší řešení a doporučuji ho i rekreačnímu hráči. Osobně na přání poskytuji službu, kdy zájemci vypletu testovací rakety vyhovujícím výpletem a poskytnu k testování, ty pak hráč buď vrací, či vybranou kupuje.

Zuzana Šafářová, Tennis Aréna

nahoru